Propranolol w leczeniu nerwicy

Jak działa propranolol?

Mechanizm działania propranololu polega na blokowaniu aktywności receptorów beta-adrenergicznych beta-1 i beta-2, stąd też przynależność tego leku do grona preparatów określanych mianem beta-blokerów. Zastosowany propranolol sprawia, że wspomniane receptory nie zostają pobudzone przez katecholaminy – adrenalinę i noradrenalinę – przyczyniające się do m.in. wzrostu ciśnienia tętniczego czy przyśpieszenia rytmu i nasilenia skurczy mięśnia sercowego. Osoby cierpiące z powodu nerwicy niezwykle często odczuwają tego typu niedogodności, a więc propranolol może okazać się pomocny w niwelowaniu somatycznych oznak tej choroby.

 

Czy propranolol jest skuteczny w leczeniu nerwicy?

Korzystne działanie propranololu nie jest jednak ograniczone wyłączone do pracy serca i ciśnienia. Blokowanie receptorów beta-adrenergicznych jest równoznaczne z ograniczeniem wysokiego poziomu adrenaliny, która jest wydzielana w celu ich pobudzenia. Dzięki temu propranolol może dodatkowo wspomóc w ograniczeniu występowania takich problemów, jak niepokój, nasilona potliwość czy drżenie mięśni. Z tego też powodu propranolol jest wykorzystywany jako środek dopingujący w niektórych dyscyplinach sportowych, które wymagają od zawodnika maksymalnego skupienia i spokoju (np. bilard, łucznictwo). W charakterystyce produktu leczniczego (Propranolol WZF) jednym ze wskazań jest zmniejszenie lęku sytuacyjnego i uogólnionego, szczególnie typu somatycznego.

Należy jednak podkreślić, że propranolol znajduje zastosowanie w leczeniu objawowym. Oznacza to, że nie powoduje on zwalczenia przyczyny nerwicy, a co za tym idzie, jest to lek mający za zadanie doraźną pomoc pacjentowi w przypadku nagłej intensyfikacji symptomów.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

metoprolol.pl

Najnowsze poradniki: