Propranolol jest lekiem stosowanym w różnych przypadłościach m.in. nadciśnieniu tętniczym, dławicy piersiowej, zapobieganiu migrenie czy drżeniu samoistnym. Na czym polega działanie propranololu?
Mechanizm działania propranololu
Pod kątem działania propranolol zalicza się do grona nieselektywnych beta-blokerów (beta-adrenolityków). Wskutek blokowania receptorów beta-adrenergicznych (β1 i β2) dochodzi do ograniczenia ich pobudzenia przez neurotransmitery współczulnego układu nerwowego (adrenalinę i noradrenalinę). Wynikiem tego jest zmniejszenie oddziaływania wspomnianych neuroprzekaźników na serce, co w konsekwencji powoduje m.in. spadek przesadnie podwyższonego ciśnienia tętniczego, osłabienie siły skurczu mięśnia sercowego czy też zmniejszenie częstotliwości rytmu serca.
Propranolol ograniczając możliwość łączenia się adrenaliny z receptorami β1 i β2 pomaga w regulacji poziomu tego neuroprzekaźnika. Wysoki poziom adrenaliny jest zauważalny m.in. w sytuacjach stresowych i zaburzeniach lękowych. Oznacza to, że propranolol przyczynia się do przeciwdziałania takim niedogodnościom jak np. niepokój, drżenie mięśniowe czy nadmierna potliwość.
Propranololowi przypisuje się działanie inotropowe ujemne. Efektem tego jest pobudzenie organizmu do wydzielania neurotransmitera zwanego acetylocholiną. Acetylocholina przyczynia się m.in. do rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenia siły i częstości akcji serca.